خانه / احکام / بعثت پیامبران,جهانی یا قبیله ای؟

بعثت پیامبران,جهانی یا قبیله ای؟

شیعه پاسخ می دهد

 آیا پیامبران برای تمامی بشر مبعوث می ‌شدند یا فقط برای قوم و قبیله خویش؟

 پاسخ

**  برخی از پیامبران و رسولان الهی دارای دین و کتاب مستقل بودند و انبیای دیگر، دین و شریعت آنان را تبلیغ می ‌کردند. این گروه، پیامبران اولوالعزم بوده و بر اساس نظر مشهور، پنج نفر هستند:

۱٫ حضرت نوح، ۲٫ حضرت ابراهیم، ۳٫ حضرت موسی، ۴٫ حضرت عیسی ۵٫ پیامبر اسلام حضرت محمد(صلی الله علیه وآله ).

//  آنچه از روایات به دست می‌ آید این است که دین و شریعت پیامبران اولوالعزم بویژه پیامبر اسلام(صلی الله علیه وآله) جهانی بوده و آنان پیامبر تمام افراد بشر در هر نقطه‌ ای از جهان حتی پیامبر اجنه نیز بوده ‌اند، چنان ‌که در روایات از امامان معصوم نقل شده است:

** راوی می ‌گوید از امام پرسیدیم اولوالعزم چه کسانی هستند؟ امام فرمود، نوح، ابراهیم، موسی، عیسی، و حضرت محمد(صلی الله علیه وآله). سپس پرسیدیم معنای اولوالعزم چیست؟ امام فرمود، اولوالعزم پیامبرانی هستندکه برای تمام نقاط زمین از شرق تا غرب و برای تمام انسان ‌ها و جنیان مبعوث شده‌اند. [۱]

// راوی از امام رضا (علیه السلام) روایت نقل کرده است: اولو العزم را اولو العزم نامیدند؛ زیرا که ایشان صاحبان عزائم و شرایع ‌اند، و این از آن جهت است که هر پیامبرى بعد از نوح(علیه السلام) بر شریعت و طریقت و تابع کتاب او بود تا زمان ابراهیم خلیل(علیه السلام). هر پیامبرى در زمان ابراهیم و بعد از او بر شریعت و طریقت و تابع کتاب او بود تا زمان موسى(علیه السلام). هر پیامبرى که در زمان موسى و بعد از زمان او بود بر شریعت و طریقت و تابع کتاب او بود تا زمان عیسى(علیه السلام). و هر پیامبرى که در زمان عیسى(علیه السلام) و بعد از زمان او بود بر طریقه عیسى و شریعت و تابع کتاب او بود تا زمان پیامبر ما محمد(صلی الله علیه وآله). ‏[۲]

**  البته اولو العزم بودن به معنای جهانی بودن دین است و لزوماً به معنای آن نیست که تا ظهور پیامبر بعدی، ندای آن دین به گوش تمام جهانیان رسیده باشد چون ظاهراً تمام شرایع غیر از شریعت پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) قبل از آنکه ندایش به تمام جهان برسد، با شریعت جدیدی جایگزین شده است.

 منابع :
 yon.ir/yv0o7

—————-
ارسال شده توسط نرم افزار اندروید مجمع جهانی شیعه شناسی

لینک دانلود نرم افزار:

http://android.tgl.ir/apks/shiastudies.apk

درباره ی hamidreza elyasi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.